Та повернімося до нашої дзвіниці. Уже незабаром у ній відкриється одна з найвище розташованих капличок в Україні - «Богородиця з Веселкою», котра отримала свою назву від унікальної ікони, що знаходиться в експозиції «Душа України» Музею української домашньої ікони. А поки тривають підготовчі роботи до відкриття каплички ми розкажемо вам найцікавіші факти про дзвони з усього світу.

Сьогодні дзвони сприймаються як музичний інструмент, який використовується здебільшого у церковних служіннях. Та були часи, коли звуки дзвону використовували, щоб подавати сигнал небезпеки під час нападу ворогів, пожеж, повені чи іншої природної стихії. За допомогою дзвонів на Русі люди скликалися на віча. Як і колись, так і сьогодні дзвони виготовляються зазвичай із сталі чи бронзи.

Історичний нарис

Одними з найдавніших дзвонів вважаються китайські дзвони «Жонг», що датуються 2000 — 3600 р. до н. е.

  • Китайські дзвони «Жонг»
  • Цар-дзвін
  • Великий Мінгунській Колокол

У Європі історія дзвонів тісно пов'язана з історією християнства. Церковні перекази свідчать, що прообразом дзвонів були польові квіти – дзвоники. Ці ж джерела свідчать, що вперше дзвони у церковних потребах використали за св. Павлина, єпископа Ноланського (353–431). Значного поширення на Заході дзвони дістали лише у VIII ст. завдяки імператору Заходу Карлу І Великому. Виготовлялися дзвони зі сплаву міді й олова, пізніше до цих металів почали додавати залізо та в рідких випадках срібло. На православному Сході дзвони вперше з'явились в IX столітті за імператора Василя І Македонянина, але широкого розповсюдження при храмах дістали лише після захоплення Константинополя хрестоносцями в 1204 році.

На українські землі дзвони починають проникати з Західної Європи починаючи з другої половини ХІ ст. Перша літописна згадка про дзвони на Русі датована 1066 роком. В Києві дзвони були при Десятинній та Іринінській церквах. Також згадуються дзвони у храмах Новгорода (XI ст..), Полоцька, Новгород-Сіверського і Володимира-Волинського (кінець XII ст). Літописи стверджують, що виготовляли дзвони для храмів та церков майстри дзвонової справи Суздаля та Києва. Нашестя монголо-татар призупинило розвиток дзвонарства в руських землях на кілька століть. Відродження дзвонової справи починається з кінця XIV ст.., центром ливарної справи стає Москва. Максимальна вага дзвонів поступово збільшується від сотень до тисяч пудів. Найстаріший руський дзвін, що зберігся до наших часів, було знайдено під час розкопок 1906 р. у Києві на Подолі.

Після жовтневої революції в СРСР дзвони зазнали безпрецедентних в світовій історії переслідувань з ідеологічних та економічних мотивів. Церковний дзвін був заборонений, а, починаючи з 1930, з початком діяльності так званого «Союза воинствующих безбожников» дзвони масово знищувались та переплавлялись для потреб металургії.

Найвідоміші дзвони світу

Цар-дзвін (рос. Царь-колокол), знаходиться в Москві у Кремлі — вилитий в 1733 році за наказом імператриці Анни Іванівни. Має висоту з вушками — 6,14 м, діаметр — 6,6 м, вагу близько 10 000 пудів (160т).

Великий Мінгунський Дзвін (М'янма) — Найбільший діючий на сьогодні дзвін — вага 90 тон.

  • Дзвін Зигмунта
  • Великий Том
  • Дзвін Свободи

Дзвін Зігмунта (Dzwon Zygmunta), що знаходиться у замку Вавель в Кракові, 1520 р. — В цей дзвін дзвонять лише при надзвичайних подіях, останній раз — 2 квітня 2005 р. в день оголошення смерті Папи Іоанна Павла ІІ. Вага: 10 980 кг; Серце: 350 кг. Діаметр: 2,424 м

Великий Том (Great Tom), що знаходиться у Церкві Христа в Оксфорді — 1545 р., вага близько 7 тон, висота 215 см, діаметр 175 см.

Дзвін Свободи (Liberty Bell), що знаходиться у Філадельфії — є символом американської історії боротьби за незалежність від Великої Британії. Цей дзвін скликав мешканців Філадельфії на проголошення Декларації незалежності Другим континентальним конгресом в 1776 році. Вага — 2000 фунтів (більше тони). зроблений зі сплаву міді (70%) та олова (25%). Надпис: «І оголосіть свободу на землі всім жителям її» В цей дзвін і зараз щороку дзвонять на день незалежності США.

Найбільший за вагою дзвін в Україні — Вага:14150 кг, встановлено в Спасо-Преображенському соборі міста Одеса.

Мало кому відомо та в Україні є музей дзвонів, облаштовано його у замку Любарта (місто Луцьк) у так званій Владичій вежі.

У наступній нашій статті ми розповімо вам про види церковних дзвонів, а також їх магічні властивості.