Відроджуючи славні традиції «папірні» Києво-Печерської Лаври, у «Замку Радомисль» налагоджено процес ручного виготовлення паперу. Він аналогічний тому, на якому 400 років тому православні монахи друкували свої перші книги. Фабрика з виробництва паперу має все обладнання, яке використовувалося у XVII столітті, а також друкарський верстат для нанесення тексту на готові аркуші.

Ви можете замовити старовинний папір для виготовлення подарункових книжок та документів. Або навіть відчути себе давнім майстром з виготовлення радомишльського паперу, повернутися в часи, коли кожен аркуш, виготовлений вручну, мав надзвичайну цінність і слугував ідеям просвітництва та духовності. Також, за допомогою друкарського верстату, Ви маєте можливість нанести на нього текст.

  • Прес для вичавлювання води
  • Майстер-клас для гостей замку
  • Водяні знаки вміли робити 400 років тому
  • Прес для вичавлювання води
  • Майстер-клас для гостей замку
  • Водяні знаки вміли робити 400 років тому
  • Приладдя папірні

Так само, як у 1616 році, коли в Києві було надруковано першу книгу – «Часослов» – на цьому папері є водяний знак, а в технології виробництва використана та сама сировина – льон, кропива, коноплі. Технологія виробництва паперу за рецептами давніх монахів є досить трудомісткою та непростою. Але й папір, виготовлений таким чином, є міцним та довговічним, здатним зберігатися століттями.

Перш за все, з решток тканини, льону та кропиви готується паперова пульпа. В залежності від виду паперу, який потрібно виготовити – для друку або письма – сировина береться у різних пропорціях та заливається водою. Для убезпечення майбутніх аркушів від комах у пульпу додається лушпиння цибулі та часнику, які відлякують шкідників. Такий папір має сіруватий відтінок, проте набагато більш довговічний. Радомишльський папір XVII століття, завдяки використанню цієї технології, зберігся набагато краще за тогочасні свої голландські та німецькі аналоги.

  • Процес виготовлення паперу
  • Процес виготовлення паперу
  • Результат праці
  • Процес виготовлення паперу
  • Процес виготовлення паперу
  • Результат праці

У воді сировина розмокає протягом кількох тижнів, а потім перетирається на волокна, перетворючись на рідку паперову масу. Далі, Ви берете спеціальну прямокутну подвійну рамку з сіткою та зачерпуєте паперову масу. Потім, знявши верхню частину рамки, скидаєте отриманий мокрий аркуш на сукно, іншим сукном прикриваєте його. Потім повторюєте операцію знову, щоразу скидаючи мокрі аркуші та прикриваючи їх сукном. На сітці рамки є злегка випукле зображення, яке на папері стане «водяним знаком» завдяки перепаду товщини аркушу. У XVII столітті одна людина за півдня могла виготовити близько 400 таких заготівок.

Отриманий «пиріг» ставиться під прес для видалення води, аркуші виймаються та розвішуються для просушки. Після того, як листи висохнуть, їх знову кладуть під прес для отримання однакових рівних та гладких аркушів, придатних для друку або письма. Виготовлені аркуші Ви можете використовувати для друку поштівок, книг, грамот, для малювання або для письма. Цей аркуш, виготовлений за старовинною технологією, здатний зберігатися століттями і цілком може стати вашою сімейною реліквією.

Висловлюємо щиру вдячність Віктору Кущенку за надані фотоматеріали

З питань виготовлення паперу на замовлення, будь ласка, звертайтесь:
тел. моб. +380 96 183 07 33

e-mail: paper.radozamok@gmail.com