Житіє Іоана Богослова зробило його патроном всіх, хто має відношення до книг і книговидавництва. Окрім письменників, редакторів, видавців, друкарів своїм заступником його вважають і продавці книг, і працівники паперової промисловості...

За біблійною легендою, коли Господь покликав його, Іоан покинув родину і разом з братом Яковом пішов за Христом. З того часу і до кінця Господнього земного служіння апастол не залишав Його. Разом з Петром та Яковом він був присутнім під час Переображення Господнього.

Коли всі Апостоли покинули Господа у Його Страстях, Іван залишився і стояв разом з Матір'ю Ісуса під Хрестом. Він служив і оберігав її до Успіння, після чого зі своїм учнем Прохором проповідував у Малій Азії. Працював і жив переважно в м. Ефесі. Іоан Богослов був єдиним із 12 Христових апостолів, який помер природною смертю. Упродовж багатьох років існувала традиція у цей день відвідувати домовину святого неподалік м. Ефеса. Існує повір'я про те, що кожного року в цей день з домовини виходив дрібний порошок, який допомагав у зціленні багатьох хвороб.

У той час проповіді Св. Іоана привели багатьох до віри у Христа, що мало негативні наслідки для язичництва. За це язичники зв'язали його і відправили до Риму на суд перед імператором Доміціаном, який засудив його на муки та бичування. Та ані отрута, яку його примусили пити, ані кипучий єлей, в який його кинули, Іоанові не зашкодили. Імператор, вважаючи його безсмертним, вислав на довічне заслання на острів Патмос. Святий Іоан продовжував там апостольську працю і привів багатьох до християнської віри.

Пізніше імператор Нерва звільнив в'язнів і Іоан повернувся до Ефесу, де прожив ще багато років, утверджуючи розпочату працю. Є свідчення про те, що він помер у віці понад 100 років. Св. Іоан постійно повторював проповідь: «Браття, любімо один одного!» Ця тема постійно повторюється у його писаннях. На іконах апостола зображують з орлом, що символізує високий політ богословської думки святого.

Монастир Іоанна Богослова та Печеру Апокаліпсиса на острові Патмос є одними з найбільших православних святинь і внесені до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У колекції музею української домашньої ікони «Душа України» також знаходиться ікона Іоана Богослова, де кожен з відвідувачів може звернутися до святого з молитвою, подякувати йому та попросити його покровительства.