На день Святої Софії, Віри , Надії та Любові наш Замок-музей відсвяткував своє десятиріччя.  

Десять років минуло від часу, коли Ольга Богомолець, доктор медицини, професор, розпочала реставрацію старовинної архітектури, яка зросла у чудовий Замок-музей, що став туристичною перлиною України та Європи. Всередині Замку розміщена унікальна колекція ікон, що протягом двадцяти п’яти років збирала Ольга Богомолець. Це єдиний в світі Музей української домашньої ікони «ДУША УКРАЇНИ». Музей зберігає й демонструє цінні надбання, що залишили наші пращури, Образи, які писалися для охорони родини й хати, які пройняті світлом і теплом української душі. Нажаль ці ікони вже не перебували в хатах. Багато з них не пошкодував ані час, ані недбальство людей, особливо в радянські часи. Музей створений з метою повернення цих реліктів до кожного українця та демонстрації великого надбання української культури. В музеї розкривається світобачення наших пращурів, їх споконвічна мудрість. Саме тому днем створення Замку-музею став День Святої Софії, яка несе Премудрість Божу.

На свято десятиріччя мудрість наших пращурів, неосяжність їх світогляду, була розкрита у новій екскурсії «Традиції та таємниці Великої Родини». Ця екскурсія витримала тривалий час підготовки та збору колекції українських старожитностей. Вона максимально зачіпає всі аспекти з життя української родини, праці, різних ремесел та промислів, але головну увагу приділяє сакральним обрядам та речам, що з ними пов’язані. Екскурсія дає можливість по-новому поглянути на побут українців. Кожна річ розглядається не лише як ужитковий предмет, а як частина гармонійного мікросвіту – дому. Уважний погляд на звичайні домашні предмети дає можливість заглибитися у світ прадавніх знань, можливо навчитися чомусь у пращурів. Адже їх знання не мали наукового підґрунтя, вони базувалися на природі, й гармонійному співіснуванні з нею. Тому їх сила була на багато більшою й міцнішою.

 

  • preview
  • preview
  • preview
  • preview
  • preview
  • preview
  • preview
  • preview

В кінці екскурсії гості свята висловили своє задоволення від цілей та задумів, що розкриває екскурсія й Замок «Радомисль». На важливій місії як для України так і Світу, що несе Замок «Радомисль» наголосили поважні гості свята.  Екскурсію за традицією розпочала сама господарка Замку-музею Ольга Богомолець. Пані Ольга яскраво наголосила на світі «своїх» та «чужих» в українському світобаченні. Дім, який є «своїм світом» охоронялася пращурами. Вона ставала маленьким всесвітом, де кожна річ мала своє особливе призначення. 

В свою чергу адміністрація Замку-музею хоче висловити подяку Повноважному послу Молдови в Україні Руслану Болбочану за подарований килим, виконаний майстрами Молдови з портретом великого українського поета – Тараса Шевченка, який стане гарним доповненням колекції Музею.

Екскурсія була доповнена старовинними народними українськими піснями у виконанні знаного колективу Бовсунівських бабусь. Їх спів зачарував усіх відвідувачів Замку. Особливою родзинкою дня став обряд завивання нареченою під супровід обрядових пісень у виконанні народного колективу. Потужний національний колорит створений  талантом та відкритими душами Бовсунівських бабусь надовго залишиться в серцях кожного. На важливій праці Бовсунівських бабусь по збереженню автентичної пісні, даруванні цих забутих пісень українцям, впродовж дня неодноразово наголошувала народна артистка України Оксана Білозір.

Під час обговорення нової екскурсії народний депутат України Оксана Білозір наголосила на важливій ролі української жінки, як берегині свого роду та України загалом. У своїй промові пані Оксана підкреслила велетенську роботу, що виконує Замок та його фундатор Ольга Богомолець для збереження української спадщини.

Мистецьке значення праці доктора медицини, професора, колекціонера, автора статей та монографій присвячених українській домашній іконі Ольги Богомолець було відзначене почесною відзнакою Національної академії мистецтв. Віце-президент Академії мистецтв, заслужений діяч мистецтв України, доктор філософських наук Валерій Бітаєв підкреслив, що Замок «Радомисль» та Музей української домашньої ікони й старожитностей «ДУША УКРАЇНИ» є простором для збереження, вивчення та презентації сакрального мистецтва України.

Особлива увага на святі була приділена рушартам. В одній з залів Замку-музею працює виставка унікальних робіт рушартів – «Рушник:РеінкарНація».  Гості підкреслили нову доступну презентацію українського символу рушника в формі рушарту. Рушарт не просто повертає рушник до наших будинків, він піднімає з глибини частку української нації, енергетику українських берегинь. Орнаменти, що є на рушартах створені сотню років тому для нейровізуального програмування майбутнього. Сьогодні кожен з нас може використати їх й спробувати сконструювати своє майбутнє.

Під час свята гості Замку-музею змогли поспілкуватися з автором виставки «Загадки Всесвіту» Євгеном Сухарєвим та насолодитися його роботами, виконаними у забутій техніці енкаустики. Пан Євген у своїх роботах розкрив тайни багатьох філософій, що співіснують у світі та показав тонкі лінії між ними й їх гармонію з простором Всесвіту.

Багато цікавинок чекало на гостей й в нашій папірні. Нагадаю, що на території Замку «Радомисль» працює папірня, відтворена за старовинними літографіями. В приміщенні папірні, поруч з автентичними пресами для виробництва паперу, була розміщена виставка з відтвореними рукописами ХІІ – ХІV ст. майстерні Юрія Храпая.

Окрім виробництва паперу за технологією 400-річної давнини відвідувачі музею відтепер можуть зробити вибійку. Народне мистецтво друку на тканині відтворено у папірні  за допомогою кліше ХІХ ст.

Замок «Радомисль» постійно розвивається. Колекція Музею української домашньої ікони й старожитностей «ДУША УКРАЇНИ» поповнюється, експозиції розширюються. Ми прагнемо не лише здивувати своїх відвідувачів, а глибше й ширше розкрити безмежний світ українськості в усіх направленнях. Замок «Радомисль» це місце, де кожен може відпочити душею, насолодитися природою, замислитися над сакральними речами, пізнати багато нового.