У цій статті ми намагатимемось дати Вам відповіді на ці запитання. Сподіваємось, що наша розповідь про каплички сподобається і буде корисною для Вас.

Отже, капличка. Згідно енциклопедії – це невелика християнська будівля без спеціального приміщення для вівтаря. А ось церква та сам народ здатні розповісти нам про ці будівлі значно більше.

Як правило, у повсякденному житті ми часто бачимо ці невеликі, акуратні, що нагадують церкви будівлі у містах та селах, а ще - при дорозі, на кладовищі. Каплички завжди розташовуються «особняком», немов відгороджені невидимим колом від основного архітектурного ансамблю. Ці будівлі вирізняються своїм розташуванням підкреслюючи статус особливого духовного місця. У росіян їх прийнято називати «часовнями» - назва походить від терміну.

Спочатку каплички будувалися у містах поховання святих, місцях з’явлення чудодійних ікон, цілющих джерел і просто по велінню серця та душі людини, якщо здійснити таке будівництво їй дозволяли кошти та сили, якщо був мирний час і це було можливим.

У капличках читають молитви та акафісти, здійснюють молебні…

Парафіяни, як і в церквах, ставлять свічки перед шанованими іконами. Так у чому ж, окрім архітектурного плану, їхня відмінність від церкви чи храму?

Відмінностей є декілька і вони доволі важливі.

Згідно церковних канонів, у капличках не відбувається служіння, хоча у наші дні, інколи у особливих випадках, це допускається. Також у капличках, як ми уже згадували, немає вівтаря. Каплиці бувають різними як за архітектурою так і по типу – у них відсутній єдиний, притаманний для будівництва церков та храмів стиль.

У багатьох з нас може виникнути закономірне питання – навіщо тоді необхідна будівля, яка настільки схожа на храм зовнішньо проте має стільки відмінностей, якщо у ній не відбуваються основні церковні богослужіння? Відповідь проста – якщо капличка, або як її ще називають «капелла», не може бути церквою, то вона може бути чимось, чим церква бути не може.

Наприклад, капличка може бути пам’ятником. Якщо церкви зводили для задоволення потреби в духовності, з нагоди великої подяки Богу або ж у місіонерських цілях, причому місця для будівництва церков завжди схвалювалися керівництвом церкви, то капличка - будівля «народна». Будівництвом таких споруд люди відзначали чудеса, події за які людям хотілося подякувати Творцеві, часто відмічали освячення місця для будівництва поселень християн. Існує декілька типів капличок – якраз каплиця-стовп і будувалася у знак вибору відповідного місця для будівництва населеного пункту, і для того, щоб відзначити святість даного місця. Існують й інші типи каплиць – каплиця-пам'ятник, каплиця-релікварій. Остання являла собою місце, де зберігалися реліквії та святині, що були виявлені неподалік. Приписні або монастирські каплиці, як правило, з'являлися при монастирях, де чимала кількість монахів у силу старості чи каліцтва не могли постійно відвідувати служби в головному храмі і тому відвідували каплицю, що була розташована неподалік від монастирських келій. Збудовані на кладовищах похоронні каплиці являють собою християнські будівлі, суть яких полягала в простому практичному підході – при ритуалі відспівування престол чи вівтар не потрібен. Окремо відзначають рідкісні каплиці пам'яті – ті, що будувалися на місцях раніше зруйнованих та таких, що не піддавалися відбудові храмів.

Існує поширена думка, що капличка завжди представляє собою маленьке приміщення. Однак це твердження є помилковим – каплиця не завжди буває маленькою. Кращим доказом цьому є каплиця Архангела Михаїла у Філях. Вона була збудована на місці будинку, де збиралася церковна рада. Назву каплиці будівля отримала на честь Архистратига Михаїла – небесного покровителя руської армії а також і як пам'ять про славетні перемоги знаменитого російського полководця Михайла Кутузова. Вона була закладена у 1910 році, добудована та відкрита в 1912 р. а вже у 1920 році каплиця Архангела Михаїла, на прохання місцевих мешканців, отримала вівтар і стала називатися каплицею-храмом.

Але є ще одне, напевно, головне призначення каплиці. Ким би не називав себе християнин – католиком, православним, мормоном чи протестантом…кожна каплиця, чи як їх називають в Європі – капелла – це символ віри, хрест прийнятий Господом за людські гріхи, можливість помолитися та вознести подяку за прожиті дні. І кожного разу, коли людина будучи в смутку чи радості, маючи таку можливість - не нехтує нею і світ стає трішки добрішим, сповнений світла, адже людина в молитві стає зовсім іншою: просвітленою, доброю та гармонійною…

Ми сподіваємося, що даний матеріал допоміг Вам дізнатися про те, що таке каплиця, для чого люди будують ці невеликі, але сповнені благої енергії будівлі у святих місцях і чим вони відрізняються від храмів.

А також раді повідомити Вам, що найближчим часом відбудеться відкриття каплиці «Богородиці з Веселкою» в історико-культурному комплексі «Замок Радомисль», де під звук дзвонів дарують радість і гармонію усім відвідувачам замку сотні унікальних українських домашніх ікон – духовний і культурний спадок українського народу. Приїжджайте до нас і хай добро та гармонія, що властиві цьому місцю назавжди оселяться у Вашому серці.