Потужна, укріплена, забезпечена численними запасами провіанту і зброї будівля могла витримати облогу, cховати за своїми стінами жителів навколишніх сіл, відбити удари ворога і навіть проводити диверсії в армії неприятеля, використовуючи потайні тунелі.

Замки також завжди сприяли розвитку великих міст. Наявність замку, як гаранта безпеки стабільності змушувало великих купців і ремісників, бажаючих осілого життя, будувати свої будинки і крамниці або неподалік замку, або всередині його. Відтак розвивалася торгівля, ремесла, а це приваблювало поселенців з сусідніх сіл. Так поволі деякі замки перетворювався на великі міста.

Сьогодні замки і фортеці україни, будучи пам'ятками архітектури, водночас являють собою музеї, історико-культурні комплекси, іноді майданчики для проведення урочистостей. Проте багато із замків України лежать в руїнах, деякі були віддані в приватні володіння, деякі на реставрації.

Україна мала чимало замків оборонного типу, а світські замки-резиденції і зовсім були не рідкістю. І понині ці старовинні пам'ятки є органічною частиною пейзажів поділля, галичини, закарпаття, житомирщини, криму та інших куточків України.

Цілком природно, що особливості політичного становища і географічного положення України, впливали на її населення і культуру. Україна - унікальний кра, що був вічним яблуком розбрату на перетині найбільших торгових шляхів з європи на схід. Часті війни і перерозділ території перетворив україну в країну замків і фортець - немов мовчазні свідки вони зберігають пам'ять про сотні військових конфліктів.

Ця країна давала притулок кожному, хто бував на її землі й відтак отримала хитросплетіння культур, багатство архітектури, національних традицій і культурних звичаїв привнесених рівною мірою русинами, поляками, турками, німцями, угорцями. Повільно і невловимо Україна вбирала в себе все краще.

Найбагатшими в Україні на замки і фортифікаційної споруди є Тернопільська і Львівська області. Віднедавна до замкових областей додалася й житомирська область, де на базі старої папірні, яка водночас служила оборонною спорудою, створений історико-культурний комплекс «Замок Радомисль».

Нині відреставрована головна будівля комплексу являє собою зразок оборонної споруди замкового типу. Масивна споруда з дзвіницею, оточена водою, стіни з бійницями... багато століть тому місто Радомисль було розташоване неподалік від центральних торговельних шляхів, що давало перевагу у зміцненні прилеглих територій, постачанні провізією та зброєю та підготовці до облоги.

В періоди відносного затишшя замки ставали сховищами культурних цінностей і предметів мистецтва, місцем проведення балів, рицарських турнірів, прийомів послів і осередками світського життя. Нерідко саме тому до замків прилаштовували масу веж, різних додаткових споруд, які не тільки не зміцнювали, а й часто знижували оборонну спроможність будівлі. Сприяло цьому і постійне суперництво за володіння титулом «господаря найвищого замку». Так з'являлися замки-палаци, багато прикрашені, декоровані як всередині, так і зовні. Згодом у деяких замках навіть відкривалися університети й ті поступово перетворювалися на культурні центри. ось те небагато, що нам вдалося розповісти вам про замки України.

Сподіваємося, що дана стаття була корисною і цікавою для вас.

Приєднуйтесь до нас! З нами - життя стає цікавішим! Історико-культурний комплекс «Замок Радомисль» 2013